Galeria

Nagroda Specjalna Rektora w kategorii osiągnięcia dydaktyczne MotoZiP

Projekt pt.: „motoZIP – rozwój kompetencji w zarządzaniu i inżynierii produkcji dla przemysłu motoryzacyjnego”, realizowany na Wydziale Inżynierii Mechanicznej w latach 2018-2020, był jednym z największych projektów tego typu na Uczelni w tym okresie. motoZIP był projektem, który wzbogacał ofertę dydaktyczną Wydziału, kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (ZIP). Wielu studentów aplikujących do udziału w projekcie deklarowało, że ze względu na możliwość udziału w motoZIP wybierali właśnie ten kierunek studiów.

Celem projektu było przygotowanie studentów kierunku ZIP (studia stacjonarne II stopnia) do wejścia na rynek pracy w przemyśle motoryzacyjnym poprzez rozwój i wyposażenie ich w kompetencje i kwalifikacje oczekiwane przez pracodawców, jako uzupełnienie kompetencji, które zdobywają w toku studiów (program zajęć w ramach projektu konsultowany był z potencjalnymi pracodawcami).

Udział w projekcie trwał dwa semestry (2. i 3. sem.) i dalej przez okres wakacji (staż wakacyjny). Działania projektowe nie kolidowały z planem zajęć w ramach studiów. Uczestnicy projektu brali udział w szkoleniach certyfikowanych (m.in. kurs auditora wewnętrznego IATF 16949, ECDL Advanced i inne; szkolenia prowadzone przez firmy zewnętrzne), warsztatach (częściowo prowadzone przez doświadczonych przedstawicieli z branży automotive), wizytach studyjnych, uczestnicy pracowali w zespołach, realizując projekty przy współpracy z firmą z branży motoryzacyjnej, uczęszczali na dodatkowe zajęcia z języków angielskiego i niemieckiego (lekcje z uwzględnieniem języka branżowego; egzamin i certyfikat Berlitz) oraz brali udział w 2-miesięcznym płatnym stażu w firmie z branży moto. Biorąc udział w motoZIP, student stawał się GOTOWY DO KARIERY W BRANŻY MOTORYZACYJNEJ. Branża ta jest w fazie silnego rozwoju i potrzebuje wysokowykwalifikowanej kadry, takiej jaką stanowią absolwenci projektu motoZIP. Wielu uczestników projektu otrzymało ofertę pracy od firmy, w której realizowali staż.

Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem w branży automotive – w ramach motoZIP współpracowaliśmy z kilkunastoma firmami, w tym z: Volkswagen Poznań (Poznań i Września), Solaris Bus & Coach (Bolechowo-Osiedle i Środa Wielkopolska), Kirchhoff (Gniezno), Ricor (Poznań), Ster (Szamotuły), Gestamp (Września), Kiel (Nowy Tomyśl), SKF (Poznań), Witrochem (Poznań), Sanden (Polkowice), Mahle (Krotoszyn), Exide (Poznań), Roolex (obecnie OSOtech, Poznań).

W latach 2018-2020 w projekcie udział wzięło 81 studentów kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (studia stacjonarne II stopnia).

Projekt zakończył się w roku 2020, jednak część działań jest dalej kontynuowana i rozwijana >>> zapraszamy do śledzenia informacji na stronie https://www.facebook.com/projektmotozip

 

Projekt motoZIP otrzymał Nagrodę Specjalną Rektora w kategorii osiągnięcia dydaktyczne! Nagrodę zespołową otrzymali główni wykonawcy projektu: dr inż. Magdalena Diering (kierownik projektu), dr inż. Krzysztof Żywicki i dr inż. Agnieszka Kujawińska.

Gratulujemy!